Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
we Włocławku





     W dniu 02.05.2012 r. w pomieszczeniach Sekcji Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego we Włocławku ul. Żytnia 58 rozpoczęły się zajęcia w formie grupy wsparcia (Grupa Wsparcia Nr 3) w ramach projektu pt: „Daj szansę sobie i swojemu dziecku”.
     Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – „Aktywna Integracja - Projekt Systemowy MOPR Włocławek”.
Projekt skierowany jest do 12 osób, w wieku aktywności zawodowej, korzystających z pomocy Sekcji Interwencji Kryzysowej. Czas trwania projektu to okres 6 miesięcy, tj: od 02.05.2012 r. do 31.10.2012 r.
     Celem  głównym projektu jest zwiększenie świadomości rodziców w budowaniu prawidłowych relacji z dziećmi zagrożonymi niedostosowaniem społecznym. Cele szczegółowe to:
  1. Doskonalenie umiejętności wychowawczych rodziców, pogłębianie ich więzi z dziećmi oraz budowanie prawidłowych relacji w rodzinie.
  2. Uświadomienie szkodliwości zagrożeń wynikających z uzależnienia od nikotyny, alkoholu i narkotyków, skutków uzależnień oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.
  3. Wzrost wiedzy i podniesienie świadomości na temat własnych możliwości oraz ograniczeń w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych.
  4. Zwiększenie umiejętności organizowania wolnego czasu sobie i rodzinie oraz gospodarowania skromnym budżetem domowym.
     Zdobywana wiedza i umiejętności przy udziale specjalistów z zakresu: doradztwa zawodowego, socjoterapii, psychologii, pedagogiki, prawa, wizażu, zdrowego żywienia, terapii uzależnień przyczyni się do zwiększenia samodzielności w przezwyciężaniu problemów życiowych oraz wzrostu kompetencji społeczno – zawodowych.
Odbiorcy projektu korzystają z dodatkowego wsparcia, które stanowią, m.in.:
  •  poczęstunek w trakcie zajęć,
  •  wsparcie finansowe – zasiłki celowe/celowe specjalne na zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z udziałem w projekcie,
  • działania o charakterze środowiskowym (m.in. wycieczka do Warszawy, wyjścia do kina, na kręgle).
 
     W miesiącu maju odbyły się pierwsze zajęcia grupowe z wizażystką, dietetykiem oraz doradcą zawodowym, część grupy uczestniczyła również w spotkaniach indywidualnych  z  psychologiem.
Uczestniczki projektu poznały tajemnice zdrowego żywienia oraz prawidłowego wizażu. Wszystkie zaproszone do udziału osoby z wielkim zainteresowaniem słuchały wskazówek wizażystki. Uczestniczki projektu miały możliwość „na własnej skórze” poznać umiejętności wizażystki.
    
     W ramach działań środowiskowych o charakterze kulturalnym uczestniczki Grupy Wsparcia nr 3 w dniu 25.05.2012 r wybrały się wraz z opiekunem grupy do Multikina na film pt: „Nad życie”. 
Wspólne wyjście do kina sprzyjało integracji grupy, zawiązały się nowe przyjaźnie.
 
 
Opracowała: Ewa Malińska