Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
we Włocławku

     W dniu 5 lipca 2012r grupa wsparcia nr 31  w ramach działań środowiskowych o charakterze turystycznym uczestniczyła w wycieczce do Ciechocinka.
Znany w Polsce kurort, mimo niedalekiej odległości od Włocławka nie dla wszystkich jest miejscem „ niedzielnych wypadów”.
Pobyt w Ciechocinku zaplanowany był ze szczególną starannością. Na początek „wielki łyk zdrowia”, czyli inhalacje zdrowotne w Grocie Solnej. Godzinny relaks pozytywnie wpłynął na wszystkich uczestników, choć na chwilę można było zapomnieć o troskach dnia codziennego. Następnym etapem była „słodka chwila” – czas na luźne rozmowy przy dobrym ciastku, kawie lub herbacie.
     Zwiedzanie Ciechocinka z perspektywy przejazdu przez miasta melexami było następnym punktem programu. Przewodnik opowiadał o historii powstania kurortu, gdzie podstawą rozwoju były wody lecznicze i specyficzny mikroklimat. Pod koniec XIX wieku Ciechocinek był największym uzdrowiskiem w Królestwie i jednym z najmodniejszych na ziemiach polskich. Wiele ciekawych obiektów takich jak: tężnie, warzelnia soli – obecnie muzeum, dworek prezydencki, Park Zdrojowy a w nim fontanna Jaś i Małgosia, słynny „grzybek” a także muszla koncertowa w stylu zakopiańskim do dziś pozostają symbolami Ciechocinka.
Kolejnym etapem był spacer pod tężniami i w Parku Zdrojowym, gdzie można było podziwiać pawie, kaczki i łabędzie. Smaczny obiad był uwieńczeniem wyprawy.
     W trakcie trwania wycieczki zacieśniły się więzi między uczestnikami. Pełni wrażeń, w doskonałych nastrojach obie grupy wróciły do Włocławka. Po tak udanym dniu w perspektywie jest zorganizowanie kolejnej wycieczki, tym bardziej, że tego typu przedsięwzięcia pozytywnie oddziałują i scalają grupę.
 

Opracowała: Beata Kamińska