W dniu 07.07.2012r. w ramach działań środowiskowych o charakterze turystycznym zorganizowano dla uczestników Grupy Wsparcia Nr 3 wycieczkę do Warszawy. Wyjazd z Włocławka nastąpił o godz. 6.00. Powrót natomiast w późnych godzinach popołudniowych. Uczestniczki wycieczki zwiedziły m.in.:
Łazienki Królewskie
Wśród wielu obiektów przeznaczonych do zwiedzania obejrzeliśmy:
Pałac na Wyspie - letnią rezydencję ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, należącą do najwybitniejszych realizacji stylu stanisławowskiego.
Biały Domek - niewielki, powstały na planie kwadratu, jest pierwszą budowlą wzniesioną od podstaw za czasów panowania Stanisława Augusta.
Budynek Starej Pomarańczarni, zwanej w czasach Stanisława Augusta Wielką Oranżerią, wzniesiony został w latach 1786-1788 według projektu królewskiego architekta Dominika Merliniego. Usytuowano go w zachodniej części ogrodu, w zakolu cofniętej skarpy.
Zamek Królewski
Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka.
Rozbudowywany w XVI i XVII w. za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.
We wrześniu 1939 r. zamek został zbombardowany, natomiast we wrześniu 1944r. wysadzony przez wojska niemieckie. W latach 1945-1970 władze komunistyczne zwlekały z odbudową; decyzję podjęto dopiero w 1971r. Fundusze na odbudowę do 1980r. zawdzięczano wyłącznie ofiarności społecznej. W 1984r. udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza.
Muzeum Marii Curie Skłodowskiej
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której w 1867r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Muzeum ma charakter ściśle biograficzny tzn. jest poświęcone głównie życiu i rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie i w mniejszym stopniu jej dokonaniom naukowym.
Dużą atrakcją wycieczki był również obiad w polsko – żydowskiej restauracji „Pod Samsonem”. W kamienicy „Pod Samsonem” w latach 1804-1806 mieszkał Ernest Theodor Amadeus Hoffmann, autor znanej opowieści „Dziadek do orzechów". Hoffmann był pisarzem, kompozytorem i rysownikiem, ale do Warszawy przybył jako urzędnik pruskiej administracji. Podobno to on z nakazu władz pruskich wymyślał (a faktycznie nadawał) nazwiska warszawskim Żydom. Budynek został zniszczony w 1944 roku. Odbudowę rozpoczęto w 1951. Restauracja „Pod Samsonem” została otwarta w 1958 roku i istnieje nieprzerwanie do dziś.
Opracowała: Ewa Malińska
|